Už dlouhá léta patří k nejznámějším tvářím České televize. Posledních pět let Jakub Szántó (42) reportoval jejím divákům z Blízkého východu, především z Izraele. Jak si nejvýbušnější region planety žádá, dost často u toho měl na hlavě helmu a na hrudi neprůstřelnou vestu – a tak je Szántó v tuzemském povědomí i nejznámějším představitelem profese "válečný reportér".

V létě uplynulého roku jeho blízkovýchodní mise skončila a vrátil se do Prahy. Tam ho čekala další životní novinka – jeho loňská kniha válečných novinářských zápisků s názvem Za oponou války má u čtenářů velký úspěch, oficiálně teď stvrzený i cenou čtenářů v soutěži Magnesia Litera. Od minulého týdne si tak může na vizitku připsat další řádek, titul úspěšného spisovatele.

Medvídek za hranou

Zahraniční zpravodaj veřejnoprávní televize se za rok objeví na obrazovce zhruba pětsetkrát, vypočítává Jakub Szántó. Jeho reportérský výsadek v Izraeli trval pět let, ale novinařině se věnuje od svých dvaceti. Války, revoluce a všemožné jiné krize tak tvoří jenom menší část toho, o čem jako reportér psal a točil.

"Zaprvé je válka pro každého čtenáře přitažlivá," vysvětluje, proč si pro svou první knihu vybral zrovna svoje zážitky z bojových polí, nejen z Blízkého východu, ale i Gruzie nebo Ukrajiny. "Ale hlavně je ve válce všechno zhuštěné a intenzivní, všechny lidské příběhy i všechny moje zkušenosti. Už dlouho jsem věděl, že to chci všechno sepsat. Byla to jasná volba."

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Má být válečný reportér nestranný "chladný" pozorovatel, nebo účastník děje? A proč podle Jakuba Szántó není správné ani jedno...
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se