Brexit v předvečer svátku Všech svatých, jak originální! Lídři zemí Evropské unie odložili datum britského odchodu na konec října. Prokázali, byť možná ne úplně vědomě, smysl pro humor. Ale rozhodli špatně.

Vůči Spojenému království měli být mnohem přísnější. Ne že by unie měla Brity trestat, to v žádném případě. Ale dění okolo brexitu se může pohnout jen tehdy, pokud bude jasně na výběr. EU měla udělat to, co chtěl francouzský prezident Emmanuel Macron − vyhovět britské žádosti o odklad a posunout datum vystoupení na 30. červen. Ale s tím, že by zcela jasně prohlásila: toto je náš poslední ústupek. Žádný další odklad už nepřipustíme.

Místo toho ale země EU protáhly britské odcházení až na poslední říjnový den. A spousta z nich už teď říká, že ani toto datum nemusí být definitivní. Britové by podle nich měli dostat tolik času, kolik budou potřebovat na to, aby se mezi sebou konečně domluvili, jak to s brexitem vlastně chtějí zařídit.

Benevolence sice může být sympatická, jenže nevede k rozhodnutí, ale k paralýze. Britští politici se nedomluví, pokud před nimi nebude jasná hranice. EU musí říct − rozhodnutí je potřeba udělat nejpozději v ten a ten den. Pokud ho neuděláte, končíme. O půlnoci následujícího dne nastává "divoký" brexit bez jakékoliv dohody. Se všemi dramatickými následky pro ekonomiku, hlavně tu britskou.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru