Před dvěma týdny jsem požádal své studenty, aby se mezi sebou domluvili na jednotné volbě oběda. Představte si, že jedete kamsi autobusem, u motorestu se skupina vyhrne ven a má hlad. V motorestu ovšem není čas na to, aby si každý za sebe objednal, na co má chuť. Kuchař je šikovný a ochotný a uvaří vám rád cokoli, jen za podmínky, že se jedná o jednotné jídlo.

Poté co se vyjasnily detaily hry, nastal mezi studenty zmatek. Ten navrhoval to, ti zase lomili rukama nad tou či onou volbou. Chvíli z toho byla kakofonie bez metody, částečně zábavný a částečně žalostný pohled na skupinu mladých, inteligentních lidí, chtějících, ale neschopných se domluvit.

Zaprvé je zajímavé, že i ve svobodném demokratickém procesu je paradoxně potřeba jistá centralizace. Je třeba někoho, kdo utiší onu kakofonii a začne masu orchestrovat. Někoho, kdo například vůbec určí, že se bude hlasovat.

Zpočátku zkrátka všichni přes sebe volali, co chtějí za jídla. Třída nemá žádného "předsedu", a už vůbec ne protokoláře, všichni jsou si zcela rovni. Zajímavé je, že ani studenti, kteří jsou během přednášek relativně nepřehlédnutelní a zapojují se do debat a diskusí, se této role neujali. Samotného mě překvapilo, jak dlouho tento chaos mnoha hlasů trval. Trval tak dlouho, že jsem se role toho, který určuje hlasování (Což není tak triviální věc, jak se zdá − bude mít každý právo veta, nebo se pojede na většinu? A jak těsná většina bude stačit?), musel ujmout já, z jakési autority přednášejících. Neměli jsme na to celý den. Kdybych to nebyl já, museli by si studenti nejdříve určit svého dirigenta, což by probíhalo zřejmě opět volbou. Nebezpečím by ovšem bylo, že ti, kteří by nebyli spokojeni s výsledkem (ne každý chtěl pizzu), by pak reptali a chtěli orchestrátora jiného s tím, že jiným vedením a jiným postupem by se došlo k jinému výsledku.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru