Desítkám tisíc lidí s nízkými příjmy hrozí, že přijdou o příspěvek na bydlení. Úřad práce letos zpřísnil podmínky pro jeho získání. Nově musí lidé, kteří o příspěvek žádají, předložit do konce dubna vyúčtování nájmu a služeb za předchozí rok. To je ale problém. Řada majitelů bytů, zejména bytových družstev a společenství vlastníků nestihne včas vyúčtování nájemníkům předat. Ti je pak nemohou přiložit k žádosti o příspěvek.

Záleží na tom, kdy majitelé dostanou od dodavatelů služeb vyúčtování. "Energetické firmy mají různé termíny, například vyúčtování tepla bývá až po skončení topné sezony," upozorňuje František Lébl, předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR. Člověk, který o příspěvek žádá, tak dostane potřebné podklady pozdě.

Problém může být především u soukromníků. "Naše městská část to stihne díky vlastní správní firmě a skutečnosti, že je přímý pronajímatel. Bojíme se ale, že řada soukromníků a sdružení vlastníků to do konce dubna stěží přeúčtuje majitelům bytů," říká místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš. "Majitelé to pak musí přeúčtovat nájemcům a ti mají 30 dní na reklamace. Pak je dalších 30 dní na vyřízení reklamace," dodává s tím, že by lhůta pro odevzdání vyúčtování měla být nejméně do června.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.