Finové byli léta zvyklí na vysokou úroveň sociálních služeb. V posledních měsících ale tamní společností otřásly skandály spojené se zanedbáním péče v pečovatelských domech pro seniory.

Země na severu Evropy má přitom jednu z nejrychleji stárnoucích populací v západní Evropě. Helsinky se proto snaží najít recept, jak získat dostatek zdrojů na péči o přibývající starší obyvatele. To bude úkol i pro budoucí vládu, která vzejde z nedělních voleb. Nejvíce hlasů by měla získat opoziční Sociální demokracie, kterou vede Antti Rinne.

Nová vláda tak může navázat na práci odcházejícího premiéra Juhy Sipily, který je se svojí liberální Stranou středu u moci od roku 2015. Mezi jeho prioritami byla právě zdravotnická a sociální reforma, která měla snížit náklady na zaopatření stárnoucí finské populace.

K moci míří levice

Reformu, kterou Sipilä opakovaně označil za jednu z nejdůležitějších své vlády, ale nakonec nedokázal prosadit. "Jsem velmi zklamaný," řekl Sipilä, jenž kvůli tomu před pár týdny podal rezignaci. Nyní tak vede přechodnou vládu, která má dovést zemi do nedělních parlamentních voleb.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.