Když dá politik slib, který nesplní, voliči mu to mohou prominout. Když ale politik zopakuje stejný slib přesně 108krát, ale na jeho slova stejně nedojde, voliči si toho už nejspíš všimnou, i kdyby ho milovali sebevíc. A to je přesně situace, do které se dostala britská premiérka Theresa Mayová. Jak spočítali novináři, Britům přesně 108krát slíbila, že 29. března už jejich země nebude členem Evropské unie. Jenže od tohoto data uplynuly téměř dva týdny a Spojené království v unii stále zůstává. A nový termín pro jeho vystoupení zatím není na obzoru.

Vůbec to ale neznamená, že britská premiérka je lhářka, která neplní sliby. Fakt, že Británie stále setrvává v unii, i když oficiálně tvrdí, že z ní chce co nejdřív odejít, je jen výrazem naprostého chaosu, do něhož země v důsledku vnitřních hádek o podobě brexitu upadla.

Související

Většina britských politiků se zaklíná tím, že chtějí naplnit vůli voličů, kteří téměř před třemi lety v referendu hlasovali pro vystoupení z EU. Jenže stále nevědí, jak to udělat. Paralyzují tím nejen politiku a do značné míry i byznys ve své vlastní zemi, ale způsobují obrovskou nejistotu i ostatním státům EU.

"Brexit je variací na Cimrmanovu teorii poznání," glosuje to ironicky europoslanec Pavel Svoboda (KDU­-ČSL). "Na začátku nějakého procesu víme, že nic nevíme. Na jeho konci víme totéž, ale s naprostou jistotou."

Za této situace se ve středu v Bruselu sejdou lídři zemí EU, aby se domluvili, co bude s brexitem dál. Za Česko na summit letí předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Společně se svými kolegy z ostatních států unie rozhodne o žádosti premiérky Mayové o další odsunutí data britského vystoupení. Sama Mayová připouští, že situace v Londýně není jednoduchá.

"Je frustrující, že jsme tento proces ještě nepřivedli k úspěšnému závěru," napsala o brexitu premiérům či prezidentům ostatních členských zemí.

Diplomaté v rozhovorech mimo záznam používají ještě výrazně ostřejší slova. "Nálada vůči Britům už je opravdu špatná," říká jeden z nich. Všichni by chtěli, aby se unie mohla soustředit na řešení spousty dalších krizí a problémů. Místo toho se ale už desítky měsíců potýká s neschopností politiků v Londýně domluvit se mezi sebou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.