Slohovou prací z českého jazyka ve středu začínají státní maturity. Na výsledky si žáci budou muset ještě pár týdnů počkat. Centrum pro zjišťování výsledků (Cermat), které testy připravuje a hodnotí, je sdělí školám nejdříve 15. května. Už za pár let to však možná bude jinak.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) usiluje o to, aby slohy znovu hodnotily školy − tak jako do roku 2017. Od té doby připadá tato kompetence Cermatu, který je řízen ministerstvem školství.

Žáci už by si tak nevybírali z několika stejných témat, která vymýšlí stát. Zadání by připravovaly školy a následně práce hodnotily. Cermatu by v rámci maturit zbylo pouze hodnocení didaktických testů.

Učitelé češtiny nejsou v názoru na chystanou změnu, která má nastat na jaře 2021, jednotní. Například Společnost učitelů českého jazyka ji vítá. "Studenti v pracích Cermatu nacvičují umělé útvary týkající se neexistujících událostí, učí se trefovat do formy a obsah přitom ztrácí na důležitosti," sdělila mluvčí společnosti Veronika Valíková.

Oproti tomu Asociace češtinářů se domnívá, že školní hodnocení může vést k protekci. "V letech, kdy byly slohy opravovány na školách, bylo běžné, že i na místech, kde velká část maturantů nezvládla didaktický test, v písemné části uspěli," uvedli češtináři minulý týden na debatě, kterou pořádala vzdělávací organizace EDUin.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.