Nedávno jsem se setkal s názorem, že od advokátů nelze žádné inovace čekat, protože nositeli inovací jsou vždy jejich klienti, a nikoliv advokáti, kteří jsou již samou povahou svého povolání nutně konzervativní (a to mohu být rád, že onen "mudrc" neprohlásil advokáty za technologicky zaostalé, nepružné a pokrok brzdící).

Trochu mě to pohoršilo, protože se na rozdíl od onoho hlasatele názorů mezi advokáty pohybuji denně a jejich proměnlivý a dobrodružný svět je mi důvěrně znám.

Především − je jen málo oborů, kde by se pravidla jejich fungování měnila tak dynamicky, jako v právním prostředí v postmoderní době. Nepřetržitě se mění nejenom současná realita, ale i technologie, obchodní zvyklosti a v podstatě i přístup nové generace klientů, která dospívá.

Co se týče neustálé proměnlivosti právního řádu a jednotlivých předpisů − to určitě není pozitivní zjištění, nicméně je to realita a je třeba počítat s tím, že advokát se musí během celé své kariéry trvale vzdělávat. To přináší nejenom nutnost sledovat změny zákonů, ale také vymýšlet, měnit a inovovat strategii postupů, kterými poskytuje právní pomoc klientům tak, aby byla efektivní.

Další inovace čekají advokáta v oblasti technologií, které při poskytování právních služeb využívají. Advokáti sice obvykle vlastní aplikace nevyvíjejí ani neprogramují, ale velmi často se podílejí na vývoji jako poradci nebo objednatelé. V posledních deseti letech pak došlo k dramatickému rozšíření využití počítačových technologií advokáty přímo při poskytování právních služeb.

Právníci využívají analytické programy k vyhodnocování velkého počtu smluv, k převodu diktovaného slova na psaný text, k analýze a predikci výsledku sporu a k řadě dalších činností, které poskytování právních služeb zefektivňují, a lze předpokládat, že využití algoritmů a informačních systémů se bude zásadně rozšiřovat.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru