Zavedením povinné maturitní zkoušky z matematiky byl naplněn jeden z úkolů dlouhodobého záměru vzdělávání a vzdělávací soustavy ČR.

Stát tak prokazuje, že nehodlá rezignovat na objektivní kontrolu výstupů vzdělávání. Bezprostřední reakce na novelu zákona byla bouřlivá. Rozvířila se však diskuse nikoli o rozsahu ověřovaného učiva, ale zejména o struktuře oborů vzdělání, pro které bude matematika povinná.

Jedni se domnívají, že by povinnost měla být stanovena všem oborům s výjimkou oborů uměleckých, jiní plédují pro co nejužší rozsah oborové struktury. Osobně se domnívám, že zcela zásadní je otázka potřebnosti a účelnosti míry vědomostí a dovedností z matematiky pro studium na vysoké škole. Dnes je na vysokých školách obdobná situace jako na školách středních, kam jsou ke studiu přijímáni žáci bez dostatečných znalostí (nejen) v matematice. Často se pak ukáže, že očekávání studentů je v rozporu s realitou, a velké procento z nich ukončí studium po prvním ročníku nebo i dříve (až 35 procent). Pravda je, že roli v tom hrají nejen nedostatečné vědomosti, ale i to, že některým studentům chybí pracovní návyky a odolnost vůči stresu.

Matematika jako klíč i pro jiné předměty

Sám nejsem matematik, ale deset let jsem vyučoval na vysoké škole termodynamiku a hydromechaniku.

Oba předměty, stejně jako řada dalších, vyžadují pro popis jevů a procesů vyspělý matematický aparát. Pokud nejsou studenti vybaveni dostatečnými vědomostmi a dovednostmi v matematice, stávají se v takových předmětech pouhými pasivními posluchači, pokud vůbec na přednášky či cvičení chodí. Z vlastní zkušenosti vím, jak moc by prospělo, kdyby učitelé technických a přírodovědných předmětů (nejen oni) více využívali ve výkladu matematiku. Žáci by si uvědomili její potřebnost (když už ne krásu) a možná by pro ně přestala být strašákem.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru