Zavedením povinné maturitní zkoušky z matematiky byl naplněn jeden z úkolů dlouhodobého záměru vzdělávání a vzdělávací soustavy ČR.

Stát tak prokazuje, že nehodlá rezignovat na objektivní kontrolu výstupů vzdělávání. Bezprostřední reakce na novelu zákona byla bouřlivá. Rozvířila se však diskuse nikoli o rozsahu ověřovaného učiva, ale zejména o struktuře oborů vzdělání, pro které bude matematika povinná.

Jedni se domnívají, že by povinnost měla být stanovena všem oborům s výjimkou oborů uměleckých, jiní plédují pro co nejužší rozsah oborové struktury. Osobně se domnívám, že zcela zásadní je otázka potřebnosti a účelnosti míry vědomostí a dovedností z matematiky pro studium na vysoké škole. Dnes je na vysokých školách obdobná situace jako na školách středních, kam jsou ke studiu přijímáni žáci bez dostatečných znalostí (nejen) v matematice. Často se pak ukáže, že očekávání studentů je v rozporu s realitou, a velké procento z nich ukončí studium po prvním ročníku nebo i dříve (až 35 procent). Pravda je, že roli v tom hrají nejen nedostatečné vědomosti, ale i to, že některým studentům chybí pracovní návyky a odolnost vůči stresu.

Matematika jako klíč i pro jiné předměty

Sám nejsem matematik, ale deset let jsem vyučoval na vysoké škole termodynamiku a hydromechaniku.

Oba předměty, stejně jako řada dalších, vyžadují pro popis jevů a procesů vyspělý matematický aparát. Pokud nejsou studenti vybaveni dostatečnými vědomostmi a dovednostmi v matematice, stávají se v takových předmětech pouhými pasivními posluchači, pokud vůbec na přednášky či cvičení chodí. Z vlastní zkušenosti vím, jak moc by prospělo, kdyby učitelé technických a přírodovědných předmětů (nejen oni) více využívali ve výkladu matematiku. Žáci by si uvědomili její potřebnost (když už ne krásu) a možná by pro ně přestala být strašákem.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru