Centrální banka by mohla brzy dostat silnější pravomoc regulovat trh s hypotékami. Dnes usměrňuje trh pomocí takzvaných doporučení. Těmi se sice banky zpravidla řídí, právně závazná však nejsou. Změnit by to měla novela zákona o České národní bance, která vznikla ve spolupráci centrální banky a ministerstva financí. Současná doporučení ČNB omezují výši úvěru nejen ve vztahu k hodnotě zastavené nemovitosti, ale i k výši čistého příjmu žadatele. Silnější pravomoci by podle navrhované novely získala ČNB ve všech těchto kategoriích.

Po vlně kritiky ze strany bank a Národní rozpočtové rady však do návrhu přibyla benevolentnější pravidla pro žadatele mladší 36 let, kteří si pořizují nemovitost na bydlení. To však může ulevit skutečně velké části trhu, domnívá se David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

HN: Jak velkého počtu žadatelů o hypotéky se může dotknout výjimka pro mladé lidi do 36 let?

Z dat o úvěrech, které naše společnost od 1. ledna 2018 zprostředkovala, vychází, že poměr žadatelů mladších 36 let a starších je téměř padesát na padesát. Beru nicméně v potaz údaje hlavního dlužníka. V případě, že si hypotéku sjednávají dva lidé, hlavní dlužník je osoba, která je uvedená na smlouvě jako první. Jejich právní postavení je ale stejné. V praxi tento poměr ovlivní požadavek, aby věkový limit splnili všichni žadatelé. Manželský pár, kde jednomu partnerovi je 26 let, ale druhému už 36, je z této výjimky diskvalifikovaný. Tím se okruh zvýhodněných poněkud zmenší. Změkčující podmínka by se podle mě mohla týkat zhruba 45 procent trhu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru