Pár týdnů před volbami se ve Španělsku rozhořela debata o eutanazii. Rozvířilo ji video, které natočil sedmdesátiletý Ángel Hernández krátce předtím, než pomohl své vážně nemocné manželce Maríi José Carrascové zemřít.

Jednašedesátiletá Carrascová už více než 30 let trpěla roztroušenou sklerózou. Ta ji postupně vyřazovala z běžného života, až se dostala do konečné fáze.

Před její smrtí oba natočili video, ve kterém žena vyjadřuje své přání zemřít. Poté, co jí Hernández pomohl odejít, se udal na policii. Byl krátce zadržen, nyní ho úřady vyšetřují na svobodě a čeká ho soud.

Jejich video vyvolalo ve španělské společnosti velkou odezvu. Lídr socialistů Pedro Sánchez, který vede menšinovou vládu, slibuje, že pokud se mu podaří získat většinu v parlamentu, tak se zasadí za legalizaci eutanazie. "Když jsem viděl to video, byl jsem v šoku, bylo to velmi emotivní. Musím ale také říci, že jsem rozhořčen, protože se tomu dalo předejít," narážel Sánchez na to, že by se eutanazie dala provést legálně a pod dohledem lékařů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.