Situace v Libyi má v posledních letech k přehlednosti daleko. Na Tripolis, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda, útočí jednotky maršála Chalífy Haftara spřízněné s odpadlickou vládou na východě země. Haftar je zároveň známý jako ruský spojenec − a tím situace v Libyi dostává pro Evropskou unii nebezpečný rozměr.

Britský deník The Telegraph tvrdí, že v řadách Haftarových vojáků bojuje i 300 Rusů ze soukromé armády zvané Wagnerova skupina. Ta je spojená s Jevgenijem Primožinem, blízkým spolupracovníkem prezidenta Vladimira Putina. Primožin byl přítomen jednání s Haftarem v Moskvě loni v listopadu a jeho soukromé letadlo bylo v Libyi naposledy v lednu.

Rusové zároveň Haftarovy vojáky vyzbrojili a podle některých zpráv založili ve východní části země dvě vojenské základny a zkoumají použitelnost přístavu Tobruk. A i když ruská diplomacie oficiálně Haftara vyzvala, aby zkoušel najít politické, nikoli vojenské řešení, nepochybně by tak odvážnou operaci nepodnikl bez tichého souhlasu z Kremlu.

V Bruselu, Berlíně, Paříži a dalších hlavních městech členských států Evropské unie by měla začít blikat varovná světla. Rusko totiž může prostřednictvím Haftara kontrolovat či udržovat ve větším chaosu Libyi, která je sedm let po pádu diktátora Muammara Kaddáfího rozdělená a rozdrobená, ale zároveň je hlavní branou pro statisíce uprchlíků mířících z Afriky do Evropy.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Aleš Dokoupil 09.04.2019 13:05
Takže v podstatě z komentáře nepřímo plyne, že v současné Libyi (mimochodem rozvrácené tou úžasnou Evropou) je v současné době pohoda, klídek. Není to náhodou tak, že pokud by v Libyi konečně ovládla jedna strana konfliktu, že by konečně snad nastal ten dlouho očekávaný klid? A je v podstatě jedno (kromě islamistů) kdo to bude, protože myslet si o jakémkoliv z hráčů v Libyi, že se jedná o demokraty evropského střihu, je naivní utopie. A ty bláboly, že Rusko vyvolalo migrační krizi ze Sýrie a tudíž mu jde i vyvolání stejné krize v Libyi snad ani nemá cenu komentovat. Každý si může ověřit, že hlavní nápor migrantů ze Sýrie začal na jaře 2015, tedy minimálně půl roku (což si může ověřit i pan komentátor, pokud nechce psát demagogii) před tím, než vůbec Rusko vstoupilo do Sýrie.
rostislav stržínek 09.04.2019 10:02
moc děkuju pane Ehl za článek! už roky si myslím že pro Rusko jsou ty problémy okolo Středozemního výhodné a že se na nich taky podílí
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru