Mick Jagger, frontman Rolling Stones, před několika dny oznámil, že mu byla provedena katetrizační náhrada chlopně v srdci.

Tento výkon jsme spolu s dalšími v České republice začali provádět před deseti lety a v loňském roce jsme jich udělali přes sedm set. Celá medicína se přesouvá od velkých chirurgických operací k těm menším a od léčby k prevenci. Tudíž i několikahodinovou operaci v mimotělním oběhu a na zastaveném srdci nahrazuje výkon, při kterém si většinou s pacientem povídáme, a on od druhého dne chodí po oddělení. Výsledky studií i naše zkušenosti ukazují, že chirurgie u tohoto onemocnění starších lidí bude do budoucna prováděna pouze ve speciálních případech. To je vývoj medicíny.

Bohužel hlavním argumentem, proč neléčit všechny nemocné stejně jako Micka Jaggera, jsou peníze. Katetrizační zákrok stojí kvůli ceně materiálu asi půl milionu korun, což je dvakrát nebo třikrát více než chirurgická operace. O způsobu léčby tedy nerozhodují pouze naše znalosti, ale také cena. Současně víme, že šance na život nebo život bez cévní mozkové příhody je při katetrizační léčbě vyšší. Otázka tedy zní, jak tohle dilema vyřešit?

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru