Vláda Theresy Mayové v pondělí obnoví jednání s opozičními labouristy o jejich možné podpoře dohody o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Premiérka kvůli jednání s opozicí čelí kritice z vlastních řad. Labouristé si zase stěžují, že vláda není zatím ochotna ustoupit "ani o píď".

"Referendum se nerozhodovalo podle stranické příslušnosti. Lidé, se kterými mluvím na ulici, mi říkají, že očekávají od svých politiků, že budou pracovat společně ve prospěch národních zájmů," vysvětlovala o víkendu britská premiérka, proč s opozicí vůbec jedná.

Podle ní je potřeba vytvořit v parlamentu většinu pro odchod z unie s dohodou, jinak je ohrožen samotný brexit. Poslanci totiž její návrh smlouvy o odchodu z EU již třikrát zamítli. "Čím déle to trvá, tím větší je riziko, že Británie neodejde z EU nikdy," prohlásila Mayová.

Zastánkyně brexitu a šéfka parlamentního klubu konzervativců Andrea Leadsomová prohlásila, že vláda je připravena učinit "bolestivé ústupky". "Protože opouštíme Evropskou unii, tak je důležité, abychom dokázali dosáhnout kompromisu, byť se zaťatými zuby. Ale nesmíme zapomínat, že nejdůležitější je zajistit, že EU opravdu opustíme," řekla Leadsomová pro list Sunday Telegraph. V opačném případě podle ní hrozí, že "nám brexit proklouzne mezi prsty".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.