Polští rodiče budou mít dnes zřejmě o starost víc – kam s dětmi? Do časově neomezené stávky má vstoupit většina učitelů mateřských, základních i středních škol. Požadují vyšší platy a protestují proti předloňské školní reformě, která vnesla do školství chaos a šest a půl tisíce učitelů z té části gymnázií, jež byla zrušena, přišlo o práci. Šance, že by se vláda a nejsilnější učitelský odborový svaz ZNP na poslední chvíli dohodly na kompromisu, byla o víkendu malá. Jednalo se až do pozdních večerních hodin, výsledek nebyl do uzávěrky vydání HN znám.

Některá města, jako Varšava či Poznaň, kde vládne opozice, nabídla alespoň na omezenou dobu, že zorganizují akce pro děti, aby rodičům i ředitelům pomohla.

Pro polskou vládní konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS) je to asi největší politický bolehlav za poslední dobu. Protest se týká většiny společnosti, neboť do stávky se hlásili učitelé z osmdesáti procent škol. Je měsíc a půl před volbami do Evropského parlamentu a půl roku před domácími parlamentními volbami. Politici PiS obvinili hlavní opoziční stranu Občanská platforma, že stávku zorganizovala. Opozice sjednocená do Evropské koalice v popularitě dohání vládnoucí PiS.

Za vyšší platy

Hlavním tématem jednání i stávky jsou peníze. Vicepremiérka Beata Szydlová během pátečního kola rozhovorů nabídla sice zvýšení učitelských platů o patnáct procent, ale až od roku 2023. Zároveň vznesla požadavek zvýšit počet povinně odučených hodin. Při vyjednávání, která naplno vypukla až v týdnu před stávkou, Szydlová opakovaně apelovala na učitele, že budou zodpovědní za to, že žáci končící osmou třídu základní školy a střední školu nebudou schopni složit závěrečné zkoušky, a zkomplikuje se jim tak cesta na další stupně vzdělávání. Zkoušky jsou naplánovány na polovinu dubna.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.