Na jihozápadě Francie, asi dvě hodiny jízdy autem z Toulouse, leží klášter ze 13. století. Loni se stal námětem multimediálního projektu, který přibližuje jeho příběh.

Areál před devíti lety koupil francouzský miliardář a developer Olivier Laffon. K investici za půldruhého milionu eur ho přivedla vážná nemoc. Ve svých 38 letech onemocněl Parkinsonovou chorobou a rozhodl se věnovat své jmění na pomoc druhým. Budova v Gaskoňsku je jedním z takových projektů.

Život v areálu Carmel de Condom důkladně zmapovali novináři ze švýcarské frankofonní stanice RTS Culture. Posluchače seznámili s vyprávěním obyvatel kláštera a kolem jejich příběhů vystavěli interaktivní web, který provádí virtuální návštěvníky celým klášterem a pomyslně také společenskými souvislostmi. Areál má dvacítku stálých obyvatel, osamělé seniory, bezdomovce nebo bývalé alkoholiky, pro které se areál stal útočištěm po návratu z léčebny. Jezdí tam ale také přenocovat turisté anebo poutníci na svatojakubské cestě.

Myšlenka je taková, že klášter má být místem setkávání těch, kteří by se jinak nepotkali. Nemusí být věřící, nemusí se modlit, jen se dodržuje pravidlo společného stravování. Laffon vychází z přesvědčení, že když si lidé povídají a vyměňují zkušenosti, vzájemně se obohatí. Kdo chce, může se účastnit různých workshopů od jógy po počítačové kurzy. Řadu činností obstarají dobrovolníci.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru