Musíme mluvit o Evropě. Je to proto, že Evropa, ať se nám to líbí, nebo ne, zůstává jedinou jistotou ve složitém a měnícím se světě dvacátého prvního století.

Na druhé straně však platí, že budoucnost Evropy je mnohem méně jistá, než si mnozí myslí. S odcházející Británií ztrácí Evropa jeden ze svých nejsilnějších pilířů. Největším problémem Evropy není, že má tolik oponentů. Jejím největším problémem je, že má příliš málo podporovatelů, kteří jsou ochotni otevřeně vyjádřit svou loajalitu a odpovídajícím způsobem jednat.

Pro jednou se nedívejme na západ přes kanál, ale na východ, přes bývalou hranici mezi dvěma systémy, které tu ve dvacátém století soupeřily. Protože tam uvidíme velké věci, které jsme stále ještě v Evropě schopni dokázat. Ekonomický růst střední a východní Evropy je stabilně silnější než na západě a je čím dál tím výhodnější pro běžné občany. Míra nezaměstnanosti v České republice, Polsku a Maďarsku patří v současné době k nejnižším v Evropě.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru