Radomír Lapčík už na škole hodně přemýšlel, jakou prací by se chtěl živit. Zakladatel a současně spolumajitel nejmladší české banky Trinity Bank připouští, že ho silně ovlivnila podnikatelská filozofie Tomáše Bati. Vzor měl i přímo v rodině. Jeho prarodiče byli baťovci a říkali mu, že pracovitost, vytrvalost a spořivost se vyplácí. Do Zlína jeho děda přišel z Podkrkonoší na Baťovu výzvu mladým lidem, ve které se jim nabízela příležitost k růstu a výdělku. Babička z Otrokovic do té doby chodila i v zimě bosa. "Za pár let prarodiče bydleli v jednom z těch Baťových domků. Život se jim změnil k nepoznání. Snil jsem o tom, že bych chtěl také něco velkého udělat a dobýt svět," říká Lapčík.

Ze snu se někdy v průběhu vysokoškolského studia postupně rodila i vize mít banku, která by uměla služby, jaké jsou ve švýcarských bankách. O nich do té doby jen slyšel vyprávět.

"Říkal jsem si, že lidé by v bankách měli mít osobního bankéře, který by se o ně celý život staral. To tehdejší polostátní banky nedělaly. Nejdostupnější možnost, jak to uskutečnit, byla přes spořitelní družstvo," říká zlínský podnikatel v kanceláři na Senovážném náměstí v Praze. Místnost v historické budově je vybavená vyřezávaným nábytkem, těžkou koženou soupravou a originály obrazů. Ostře tak kontrastuje s jeho podnikatelskými začátky před 25 lety.

Radomír Lapčík (49)

◼ Absolvoval Vysoké učení technické v Brně. V roce 1996 založil moravský peněžní ústav, který se letos v lednu transformoval na MPÚ banku. V únoru ji přejmenoval na Trinity Bank. Lapčík je jejím spolumajitelem a šéfem dozorčí rady.
◼ Je zakladatelem a vlastníkem firmy SAB Finance, která je lídrem trhu v oblasti devizových obchodů v Česku. Vlastní FCM Bank na Maltě.
◼ Je ženatý a má čtyři děti ve věku do šesti let.

Začínal s deseti tisíci korunami, starým počítačem IBM, jednou kolegyní a bez vlastní kanceláře. První členové záložny, kteří mu svěřili úspory, byli z okruhu jeho známých. Postupně se zlínská kampelička stala jednou z největších v Česku.

"Lidé vycítí, když jim chcete opravdu dát služby, které potřebují, a když pro to děláte všechno. Několik let jsme pracovali od rána do noci i o víkendech. Dodnes třeba za některé první klienty vybíráme nájmy z pronajatých nemovitostí," říká Lapčík.

Je přesvědčen, že to byl právě úzký vztah s klienty, díky kterému jím založený Moravský peněžní ústav překonal krizi důvěry po vlně krachů kampeliček. "Vklady od nás klienti nestahovali ani během globální finanční krize před deseti lety," tvrdí.

Na prahu padesátky se Radomíru Lapčíkovi sen splnil. V prosinci loňského roku Moravský peněžní ústav získal licenci České národní banky a tím i vstupenku mezi tuzemské banky.

"Dostali jsme se do první ligy. Pro mě je to ale jen další začátek. Teprve teď se budeme moct intenzivněji vrhnout na to, jak služby klientům dál vylepšovat. Právě jsme na obědě s kolegy probírali, že jim můžeme zajistit třeba i právní služby. Když se například v zahraničí dostanou do problémů se zdravím nebo s autem, mohli by nám zavolat a my bychom to s nimi řešili," vysvětluje Lapčík.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru