Každý, kdo v uplynulých letech dostal od státu příspěvek na výměnu starého kotle za nový, k přírodě šetrnější, musel nejprve vše zaplatit ze svého. Dotaci dostal až zpětně. Ta navíc nepokryla celou částku. Řada zájemců však na výměnu, jejíž cena se pohybuje od sta tisíc korun nahoru, neměla dost peněz. Po dvou kolech takzvaných kotlíkových dotací se pomalu začíná rozjíždět třetí a poslední plánované kolo žádostí.
Stát se nyní rozhodl zavést též "kotlíkové půjčky", o něž budou příjemci dotace žádat ve své obci. Peníze dostanou předem a po získání dotace půjčku splatí. Tím by se dotace měly přiblížit i nízkopříjmovým domácnostem, zatím však jen v ekonomicky slabších krajích, konkrétně Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém.
Státní příspěvek se týká výměny nejstarších kotlů na uhlí. "Ty často využívají lidé s nízkými příjmy právě proto, že nemají peníze na ekologičtější zařízení," uvádí Lenka Kovačovská, mluvčí Českého plynárenského svazu.
Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru