Před nějakými dvaceti lety extrémní pravicové strany sice již existovaly, jejich vliv na společnost však byl minimální. V současnosti je už každý čtvrtý odevzdaný hlas ve volbách vhozen nějaké extremistické pravicové straně. Pro ně jsou však nadcházející evropské volby pouhou bezvýznamnou rozcvičkou.

Občané Evropské unie budou vyzváni, aby odevzdali svůj hlas a rozhodli o složení Evropského parlamentu, už za pár měsíců. To, jaký význam politici přikládají přípravě na nadcházející volby, se liší stát od státu. Ve střední a východní Evropě politické strany sestavují seznamy potenciálních kandidátů a jejich jména jsou pak předhozena veřejnosti, aby byla otestována jejich schopnost sbírat hlasy. V jiných zemích se již ti, kteří chtějí v eurovolbách v mnohem větší míře sázet na regionální uvědomění, dokázali oprostit od vnitrostranických malicherných sporů a začali budovat volební týmy. Například Maďarsko pozvalo Steva Bannona, bývalého politického poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby spolupracoval s premiérem Viktorem Orbánem při přípravě na volby. Proč právě on? Kromě jeho neocenitelných politických a strategických znalostí a sítě známostí tomu nahrává i fakt, že založil nadaci The Movement, která má pomáhat ke zvolení pravicových nacionalistů a populistů do Evropského parlamentu ve volbách v květnu 2019. Což je projekt, který Orbán přivítal velmi srdečně.

Chemie fungující mezi Bannonem a Orbánem není v Budapešti žádným tajemstvím, ostatně právě tam by ten prvně jmenovaný rád umístil centrálu svého hnutí The Movement. Alespoň to tedy tvrdí zprávy z médií. Proč Budapešť? Protože, Bannonovými slovy řečeno, příští evropské volby povedou ke střetu mezi silami vedenými klíčovými členy EU (Německo a Francie) a euroskeptickými členy, jako je Maďarsko, kteří jsou připraveni hbitě sešikovat podobně smýšlející členy EU pod Orbánovou standartou.

Pravicové strany vyhrají evropské volby v roce 2024

Bannon dělá vše, co může, aby měl jistotu, že dojde ke střetu. Nedávno ho někdo citoval, když mesiášským tónem prohlásil: "Vše, o co usiluji, je stát se infrastrukturou, a to globální, pro globální populistické hnutí." A právě o tohle se neúnavně snaží, navštěvuje vedoucí představitele francouzské krajně pravicové Národní fronty, v Curychu se setkává s vysoce postavenými zástupci německé Alternativy pro Německo (AfD), jako doma se cítí v Itálii, poté co zde volby vyhrály populistické strany, dává přednášky a veřejné projevy. Jak by tedy mohl nenavštívit a nejspíš i nepodporovat Orbána, který je v jeho očích "hrdinou" a "v současnosti nejvýznamnějším mužem na politické scéně".

Je to skutečně těžká dřina, semknout dohromady nacionalisty a populisty − všechny euroskeptiky v tom nejlepším smyslu slova − okolo snu, že mohou vyhrát většinu v Evropském parlamentu. Steve Bannon ví, že jejich hlasy jsou na starém kontinentu poněkud utlumeny, kontinentální elektorát na ně zatím tolik neslyší. Nicméně si je velmi dobře vědom toho, co všechno je potřeba pro úspěch udělat − vytvořit mediální platformu, která bude tyto hlasy schopna zesilovat a odrážet, tak jako se to děje se zvukem varhan ve středověké katedrále. A to tak, aby bitevní křik oslovil emoce voličů. Na splnění tohoto úkolu, který si Bannon dal, je jen málo času. Vše proto musí být připraveno a ustanoveno do příštích eurovoleb, tedy do roku 2024.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Petr Husák petrxxh 07.04.2019 18:38
Jestli to nebude tím, že v dříve tradičních středo levicových stranách převzali moc progresivisté, kteří tradiční levicová témata vyměnili za progresivistická dogmata, se kterými se nepolemizuje a jakákoliv polemika je stíhána šikanou, za kterou by se nemusela stydět ani Maova Čína, a postupně tradiční voliče těchto stran odradili.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru