Zatímco myšlenka, že by Praha začala zjišťovat počet prázdných bytů podle stavu elektroměru, vyvolala na magistrátu koaliční krizi, nedávné prohlášení ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové o neexistenci cenových map cen nájemního bydlení zapadlo.

Rozdíl je v tom, že v Praze na běžný nájemní byt pomalu nedosáhne středostavovský volič konzervativní pravice, zatímco Maláčová potřebovala podkladové údaje k sociálním dávkám na bydlení, které využívá nízkopříjmová část populace. Obojí má přitom společného jmenovatele: bytovou krizi. Současně také oba výroky potvrzují, že o trhu nájemního bydlení neexistuje dostatek informací.

Takže pražští zastupitelé doopravdy nevědí, jestli nějaká krize je, nebo není, a koho se případně týká. Na druhou stranu vědí, že za posledních deset let se Praha rozrostla o sedmdesát tisíc obyvatel a ceny nemovitostí za poslední tři čtyři roky stouply v některých lokalitách o padesát procent.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru