Už za dva roky by lidé v Česku mohli začít podávat hromadné žaloby. Poškozeným spotřebitelům by se tak mohlo vyplatit soudit se i kvůli škodě v řádu stovek korun. K návrhu nového zákona o hromadných žalobách, který ministerstvo spravedlnosti dokončilo v březnu, mají především zástupci firem či bank ale výhrady.

Dieselgate, spotřebitelské spory nebo ekologické havárie. Češi budou moci podávat hromadné žaloby, vyplatí se to i při malé škodě

Nyní se k němu vyjadřují další ministerstva, zástupci podniků a spotřebitelských organizací. Čas mají do příštího čtvrtka. "Očekáváme, že než zákon půjde na vládu, bude se ještě měnit," řekla Anežka Janoušková z ministerstva spravedlnosti na úterní akci Spotřebitelského fóra k hromadným žalobám. Jak velké změny budou, zatím neupřesnila. V platnost by mohl vstoupit v polovině roku 2021.

Současná verze počítá s tím, že poškozené osoby by u soudu zastupoval takzvaný správce, který by celý spor financoval a zároveň nesl riziko v případě, kdy by soudce rozhodl ve prospěch žalovaného. Při úspěchu by správce získal odměnu ve výši pětiny celkové vysouzené částky. Kromě spotřebitelských organizací by se jím mohly stát i soukromé společnosti, které by od ministerstva získaly akreditaci.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.