Metody, jak posoudit, zda jsme, nebo nejsme civilizovanou zemí, mohou být různé. Dobrou indikativní metodou je pokusit se vysvětlit člověku ze západní Evropy něco ze zdejší reality. Pokud nedokáže pochopit, že drsně nežertujete, ale myslíte to, co říkáte, vážně, je zřejmé, že to s civilizovaností Česka nebude tak skvělé, jak si namlouváme.

Přesně to je případ dětských exekucí. Nikdo ze Západu vám neuvěří, že u nás je možné, aby do exekuce spadly malé děti. Když dodáte, že jich je aktuálně přes šest tisíc, vaše důvěryhodnost ještě klesne. A když vyprávění korunujete informací, že možná až 100 tisíc mladých lidí se potýká s dluhy, které vznikly, když jim ještě nebylo 18 let, a do dospělosti vstoupili s těžko řešitelným balvanem na krku, jste automaticky za pohádkáře se specializací na hororovou fantastiku Divokého východu. Není divu: Kdo by věřil, že se něco takového může dít v roce 2019 v členské zemi Evropské unie?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Palous 03.04.2019 22:45
Dochází tak k paradoxu, kdy za jízdu bez platné jízdenky je 13ti letý zcela odpovědný a stává se dlužníkem se všemi důsledky, tak v případě, že by toho revizora na místě zavraždil trestně odpovědný není.
Radek Časta 03.04.2019 09:31
Málokdo ze západní Evropy pochopí řadu věcí běžných v ČR. Např. že profesionální fotbalisti nebo hokejisti nejsou zaměstnanci klubu, ale hrají za klub na živnostenský list.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru