Severoatlantická aliance slaví 70 let od svého založení. Lidskými měřítky je to požehnaný věk, který ale s vidinou prodlužující se délky života neznamená zdaleka konec aktivního života. A bráno měřítky obranných spojenectví je to v podstatě zázrak. Analýza amerického think-tanku Brookings z roku 2010 uvádí, že od roku 1500 byla průměrná délka trvání obranných aliancí 15 let.

Západoevropané berou existenci NATO za samozřejmost a Středoevropané své členství v ní za splněný sen. To první je její hlavní neduh a slabost, to druhé hlavní síla při dalším pohledu do budoucna. Ze sedmi evropských členů, kteří splňují spojenecké kritérium výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP, pět leží na východ od Německa − Polsko, Rumunsko a tři pobaltské země.

Evropané možná jako hlavní současný problém aliance vidí amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale většinou odmítají kriticky vidět svoji vlastní situaci. Trump a jeho − řekněme chladný − postoj vůči evropským spojencům je pouze vyvrcholením dlouholeté snahy Američanů donutit je podívat se na geopolitickou situaci v Evropě realisticky.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru