Před necelými dvěma týdny vyděsila finanční trhy zpráva, že se výnosová křivka amerických vládních dluhopisů překlopila do záporu. Tedy že velmi krátké obligace nesou více než ty s dlouhou splatností. To mnozí komentátoři interpretovali jako nezvratný důkaz blížící se recese. Standardně totiž platí, že investor bývá za držbu delších papírů kompenzován dodatečným výnosem. Pokud se tak neděje, lze v následujících letech očekávat zpomalení růstu. Historicky se inverzní výnosová křivka ukázala jako spolehlivý indikátor.

Nicméně při detailnějším pohledu nemusí investoři propadat panice. Na rozdíl od roku 2006, kdy byla výnosová křivka celkově klesající, se současná inverze týká pouze velmi krátkého konce. Od tříleté splatnosti výnosy opět rostou. To nejspíše signalizuje, že Fed může v následujících letech přistoupit ke snížení sazeb, nikoliv však nutně recesi. Obvykle lze za klesající výnosovou křivku považovat situaci, kdy výnos dvouletého dluhopisu převyšuje výnos desetiletého, což zatím nenastalo.

Inverzní výnosová křivka navíc funguje jako předstihový indikátor. Výzkumy naznačují, že po jejím překlopení do záporu přichází recese v průměru až za 21 měsíců. Aktuální dění okolo výnosů krátkých splatností tak můžeme přičíst na vrub spíše stále uvolněné měnové politice globálních centrálních bank.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru