Ceny vládních dluhopisů podle Michala Špačka, portfolio manažera investiční společnosti NN Investment Partners, nadále porostou. Důvodem bude zpomalování světové ekonomiky, a tedy větší zájem investorů o bezpečnější investiční nástroje. Těmi jsou obvykle právě dluhopisy vydávané vládami, ať už americkou, německou, japonskou nebo pro tuzemské finanční instituce i tou českou.

HN: Od loňského podzimu dochází k růstu cen, a tedy k poklesu výnosů státních dluhopisů, ať už amerických či německých. Proč?

Hlavním důvodem je zpomalení růstu světové ekonomiky. To hodně postihlo exportní země, jako jsou Čína, Japonsko a Německo. A od nich se to přelilo do celého světa.


HN: Ale naopak na akciových trzích letos zatím obavy ze zpomalování vidět nejsou a ceny akcií taktéž rostou. Například americký index S & P 500 je blízko historických maxim. Jak si vysvětlujete tyto rozdílné signály? A kdo má pravdu − dluhopisoví, anebo akcioví investoři?

Na finančních trzích je úžasné to, že signály nikdy nejsou jednoznačné. Vždy je víc možností a platí, že oba trhy nemohou mít pravdu. Buď mají pravdu akcie, nebo dluhopisy. Takže buď se nacházíme ve fázi zpomalení hospodářského růstu a míříme i do případné recese, anebo je to jen přechodný stav a vyřeší se to. Já si myslím, že pravda je na straně dluhopisových investorů, protože sám jsem "dluhopisář".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jaký bude další vývoj dluhopisů?
  • Jaký dopad má dění na trzích na dluhopisové fondy či fondy peněžního trhu?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru