Ceny vládních dluhopisů podle Michala Špačka, portfolio manažera investiční společnosti NN Investment Partners, nadále porostou. Důvodem bude zpomalování světové ekonomiky, a tedy větší zájem investorů o bezpečnější investiční nástroje. Těmi jsou obvykle právě dluhopisy vydávané vládami, ať už americkou, německou, japonskou nebo pro tuzemské finanční instituce i tou českou.

HN: Od loňského podzimu dochází k růstu cen, a tedy k poklesu výnosů státních dluhopisů, ať už amerických či německých. Proč?

Hlavním důvodem je zpomalení růstu světové ekonomiky. To hodně postihlo exportní země, jako jsou Čína, Japonsko a Německo. A od nich se to přelilo do celého světa.


HN: Ale naopak na akciových trzích letos zatím obavy ze zpomalování vidět nejsou a ceny akcií taktéž rostou. Například americký index S & P 500 je blízko historických maxim. Jak si vysvětlujete tyto rozdílné signály? A kdo má pravdu − dluhopisoví, anebo akcioví investoři?

Na finančních trzích je úžasné to, že signály nikdy nejsou jednoznačné. Vždy je víc možností a platí, že oba trhy nemohou mít pravdu. Buď mají pravdu akcie, nebo dluhopisy. Takže buď se nacházíme ve fázi zpomalení hospodářského růstu a míříme i do případné recese, anebo je to jen přechodný stav a vyřeší se to. Já si myslím, že pravda je na straně dluhopisových investorů, protože sám jsem "dluhopisář".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru