Portfolio sestavené na horizont pěti či šesti let s cílem překonat inflaci by mělo obsahovat akcie coby nejpravděpodobnějšího nositele výnosu. Jejich podíl by neměl být menší než desetina portfolia, a to ani u opatrného investora. Na druhou stranu, více než polovinu bychom do akcií nebo akciových fondů alokovat neměli ani při velké odvaze, na to se akcie chovají v tomto horizontu příliš nevyzpytatelně. Doplňkem by měly být úrokové instrumenty, a to jak ve formě hotovosti, tak dluhopisů.

Na českém trhu je možné najít zajímavé příležitosti. Tou nejnovější je protiinflační státní dluhopis, který velmi dobře splňuje výnosové podmínky, přičemž z hlediska rizika je díky vysoké bonitě České republiky na finančních trzích velmi kvalitním cenným papírem. Uvedený dluhopis, přestože jde o velmi zajímavou investici, by neměl ale být jedinou náplní úrokové části portfolia. Vhodným doplňkem mohou být leckteré spořicí účty nebo některé fondy krátkodobých dluhopisů, které jsou k účtům podobně výnosnou alternativou.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru