Státní rozpočet v březnu dopadl lépe, než by se dalo čekat, přestože jde o nejhorší březnový výsledek od roku 2012. Nutno dodat, že za špatným výsledkem není neschopnost státu vybírat daně, přestože je vybírá komplikovaně a každá další snaha o zlepšení vede jen k další byrokracii. Přesto (nikoliv proto) se zvyšuje výběr daně z příjmů podnikatelů i firem a Česko za něj vděčí pořád ještě rozjeté ekonomice.

Oproti prvním dvěma měsícům se také konečně zadařilo i výběru daně z přidané hodnoty. Po tragickém výsledku z ledna a února se nakonec za první tři měsíce státu podařilo vybrat skoro to samé co loni. To je bezpochyby docela dobrý výsledek, který nenasvědčuje "únavě berních úředníků". Naopak si celá podnikatelská sféra oddychla, že boj "proti všem" skončil a že se daně vybírají tak, jak se vybírat mají, bez větších naschválů a zajišťovacích příkazů. A že se alespoň některé finanční úřady naučily jednat s podnikateli, aniž by jim hned dávaly najevo, že jsou pro ně automaticky sprostí podezřelí.

Neznamená to však, že s rozpočtem jako takovým je všechno v pořádku. A že i letos skončí s podstatně menším než plánovaným schodkem, jako tomu bylo v minulých letech.

Březen v plné síle ukázal, že rozpočet narazil na svoje limity, právě co se týká výběru daní. A že se naopak musí vyrovnat se všemi vládními sliby.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru