Myslíte, že k czexitu nemůže dojít, protože ho nechce většina politických stran a nepodpořila by ho ani většina voličů? Teď možná. Ale z dlouhodobého pohledu neradno propadat optimismu. Česko je nejskeptičtější země unie a stát se může cokoli. V Británii to také v roce 2016 na odchod nevypadalo a víme, jak referendum o brexitu dopadlo. Proto je nutno přivítat iniciativu českých vysokých škol, která má přesvědčovat voliče, že zastánci czexitu šíří nesmysly a že členství v EU je životně důležité pro prosperitu Česka. Vždy je lepší dělat něco než nic.

Jenže může mít snaha vysokých škol skutečný efekt? Při hledání odpovědi se musíme ptát po příčinách české euroskepse. Ty jsou dvojího typu. První je obecná a táhne se celou západní civilizací. Společnost se dělí v zásadě na dvě skupiny. První na globalizaci, jejímž projevem je i existence EU, profituje. Tvoří ji lidé vzdělanější, mladší, žijící převážně ve velkých městech.

Druhé skupině globalizace nic moc nepřináší. Jsou to lidé starší, méně vzdělaní, žijící mimo metropole. Nepodílejí se na úspěchu, mají pocit, že ho sledují z povzdálí, cítí frustraci, nespravedlnost, ohrožení.

Jak píše Michel Houellebecq v románu Podvolení: "Současný stav jim dle jejich přesvědčení nic nepřináší, takže by jim nevadilo, kdyby to, co tvoří nynější poměry, bylo zničeno." U nás je symbolem toho, co je frustruje, Evropská unie, proto by do ní nejraději aktivně "praštili". Tady žádná lepší informovanost nepomůže, tady pomůže jen odstraňování zdrojů frustrace. Ty mají primárně ekonomickou povahu. A s tím vysoké školy nehnou.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru