Od zvláštního zpravodaje z Bratislavy - Až opadne vzrušení, že si Slovensko zvolilo první prezidentku, budou se Slováci muset podívat na to, co se s jejich zemí bude dít dál. Budoucí hlava státu Zuzana Čaputová už v povolební noci naznačila jednu konkrétní věc, která jí připadá důležitá: volba generálního prokurátora příští rok. Vzhledem k tomu, že si jako ústřední téma své kampaně zvolila návrat důvěry Slováků ve spravedlnost, to pro ni bude nejspíš klíčové. Podobně jako doplnění Ústavního soudu, který je nyní neúplný, a nemůže se proto usnášet.

V obou případech se nevyhnutelně dostane do střetu s vládnoucí koalicí v čele se stranou Směr − sociální demokracie. V kampani Čaputová zdůrazňovala, že je právnička a má na očistu justice jasný názor − a celé Slovensko vidělo, že ho neváhá použít.

Zuzana Čaputová ve volbách zvítězila s více než 58 procenty hlasů. Fica by premiérem znovu jmenovala, za ústavního soudce ho ale nechce

Jenže novou prezidentku, která o víkendu ve 2. kole získala 58,4 procenta hlasů a porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče, čeká mnohem složitější boj. Ty důležitější volby − parlamentní − se mají odehrát za rok. Prezidentské volby byly možná svým charakterem referendem o politice šéfa Směru Roberta Fica za uplynulou dekádu, parlamentní rozhodnou o budoucnosti země. Na jedné straně se formuje nový proevropský liberální tábor kolem tří stran: Progresivního Slovenska, jehož místopředsedkyní byla donedávna právě Čaputová, středopravicového Spolu a očekávané strany končícího prezidenta Andreje Kisky, která by podle průzkumu agentury AKO mohla získat až devět procent hlasů.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.