Krize koalice. Tak se vyjádřil šéf TOP 09 Jiří Pospíšil k výroku pražského primátora Zdeňka Hřiba, že by Praha měla zjistit pomocí elektroměrů, kolik je zde prázdných bytů. A protože Praha řeší bytovou krizi, dalším krokem by mohlo být uvalení speciální daně na takový byt. Sice by si to žádalo kompletní změnu legislativy a ani není úplně jasné, jak moc dlouhá "odstávka" elektřiny by si definice prázdného bytu vyžadovala, je vcelku jasné, že ne všichni v pražské koalici jsou s podobným návrhem srozuměni. V zásadě je to pro TOP 09 nepřijatelným návrhem do soukromí.

Ve skutečnosti vůbec není špatné zjistit, kolik je v Praze prázdných bytů. A není ani potřeba se specializovat pouze na investiční byty, které si pořizují cizinci a tím podle mínění mnoha českých politiků i běžných občanů táhnou ceny vzhůru. Třeba v červenci 2017 vyšla na serveru Prazdnedomy.cz statistika, z níž vyplynulo, že je v Praze 1646 prázdných objektů a to včetně těch, které se nacházejí v nejdražších a nejzajímavějších oblastech typu Starého Města či Hradčan. Pokud by byly obyvatelné, podle tehdejších odhadů by se bytový fond okamžitě zvětšil o 6,5 tisíce bytů.

Loni v létě pak vyšla analýza, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Ta poukázala, že samotné město má ve vlastnictví na devatenáct set prázdných bytů. To, že jejich opravě a uvedení do "provozu" brání nedostatek peněz, se dá pochopit. Podstatně méně pochopitelné je už to, že byty jsou sice města, ale většinu z nich spravují městské části a magistrát jim prý nemůže mluvit do toho, jak s nimi mají nakládat. Jednoduše shrnuto, prázdné byty by byly, ale nikdo nemá žádnou velkou chuť s nimi něco dělat. Spíš než zjišťovat, kdo kde bydlí či nebydlí, by si mělo město úplně nejdřív říci, co vlastně bude dělat se svým majetkem.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru