KDU-ČSL je boží, prohlásil při představování nového stranického vedení čerstvý předseda Marek Výborný. Mluvila z něj euforie z nového začátku. Lidovci se rozhodli pro změnu, která je v poměrech konzervativní strany překvapivě razantní. Kromě nového předsedy, který se nemůže pochlubit zkušenostmi z "velké politiky", mají i obměněné vedení. Tři místopředsedové pocházejí z komunální politiky, první místopředsedkyní je dosud málo známá senátorka Šárka Jelínková. Ze "staré gardy" zůstal jen předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek.

U lidovců převládla poptávka po změně. Strana stagnuje, preference se pohybují kolem pěti procent a delegáti se upnuli k tomu, co slíbil Marek Výborný. Tedy že KDU má na víc, že se nemusí s nikým spojovat, sama má na to, aby ve volbách získala 10 procent. Jenže nejen strach, ale i naděje má velké oči. Výborný mluví o tom, že chce integrovat "konzervativní proevropské síly". Kromě lidovců v Česku nic takového v podstatě neexistuje. S několika straničkami typu Koruna česká, se kterými se lidovci domluvili pro evropské volby, díru do světa neudělají.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru