Bývalý šéf Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martin Janeček se nemusí obávat, že by kvůli kauze odměňování berních úředníků za doměřenou daň přišel o kariéru u finanční správy. Podle jeho nástupkyně Tatjany Richterové k Janečkově odvolání z místa krajského ředitele v Českých Budějovicích nejsou důvody.

Janeček údajně předával nepravdivé informace ministryni financí Aleně Schillerové, která navíc označila jeho rozhodnutí vyplácet úředníkům odměny za doměřenou daň za hloupé. Podle Richterové je Janečkovo setrvání v úřadu v souladu se zákonem o státní službě. "To, jak rozhodl, bylo opravdu hloupé rozhodnutí, ale nemá souvislost s tím, že by měl být odvolán," míní Richterová. Janeček na dotaz ohledně svého dalšího působení ve finanční správě nereagoval.

Jako šéf GFŘ v roce 2016 Janeček rozeslal na finanční ředitelství interní pokyn, aby úředníci dostávali od svých šéfů přísliby prémií, pokud ve zvolené firmě zvýší částku k daňovému odvodu tím, že neuznají daňové zvýhodnění na vývoj a výzkum. Tato doměřená daň dosahovala milionových částek, za jednu kontrolu mohl dostat úředník i desetitisíce korun.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.