Vyšší poplatky za pohotovost, možnost připlatit si za lepší protézu nebo zpoplatnění stravy v nemocnicích. To všechno jsou návrhy, jak poslanci chtějí dostat do zdravotnictví více peněz. Rozšíření plateb by přivítali i členové vládního hnutí ANO. Jeho ministr, nestraník Adam Vojtěch, však argumentuje, že vládní program se zvyšováním spoluúčasti pacientů nepočítá.

Současná spoluúčast pacientů je v Česku ve srovnání s Evropou nízká. Celoevropský průměr je kolem 20 procent, Češi si ze svého platí jen 15 procent. Mezinárodní organizace OECD doporučuje toto číslo zvýšit. A oslovení politici na to slyší.

"Bez spoluúčasti nebude možné udržet kvalitní zdravotní péči," říká poslanec ANO Rostislav Vyzula. "Nejdříve je třeba stanovit koš základních výkonů, zdravotnických prostředků a léků, který bude plně hrazen. Nové metody, nové zdravotnické potřeby by se hradily jen v rozsahu rozdílu mezi hrazeným a nehrazeným."

54 miliard

korun zaplatí Češi na zdravotní péči z vlastní kapsy.

Jeho kolega Miroslav Janulík (ANO) prosazuje takzvanou dobrovolnou spoluúčast, která by umožňovala legálně si připlatit za kvalitnější materiál. Například za náhradní kyčelní kloub. Ten, který vydrží až 25 let, stojí 60 tisíc. Kloub hrazený pojišťovnou s kratší dobou použitelnosti vyjde na 35 tisíc. "Takže vás logicky napadne, že doplatíte 25 tisíc a budete mít ten lepší. Současný systém to vůbec neumožňuje. Pokud chcete ten lepší, zaplatíte ho celý," říká Janulík.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.