V bestselleru Start­-up Nation, který před lety představil Izrael jako zemi s mimořádnými podmínkami pro technologické inovace, se jméno Jonathan Medved objevuje hned několikrát. Medved je "venture capitalist" − investor z oblasti takzvaného rizikového kapitálu. Dává peníze do nadějných technologických firem na jejich úplném začátku a doufá, že jejich projekty nakonec uspějí a přinesou v budoucnosti zhodnocení − po prodeji na burze nebo strategickému vlastníkovi.

HN: Proč se podle vás Izraeli daří být dobrou základnou pro technologické inovace?

Je zde dlouhá tradice proměn prokletí v požehnání. Prokletím je například to, že nemáme vodu. Požehnání ale je, že jsme světovým lídrem v odsolování, nebo že jsme vynalezli reverzní osmózu (účinný systém na čištění vody, pozn. red.). Máme kapkové zavlažování. Vodu umíme recyklovat lépe než jakákoli jiná země. Další prokletí je, že posíláme naše děti do armády, kde riskují životy. Ale je to požehnání v tom smyslu, že se nakonec učí zodpovědnosti, vedení týmů, službě a také mohou pracovat s úžasnými technologiemi.

Nebo další prokletí. V Izraeli není skoro žádný trh, devět milionů lidí, to je nic. Ale je to požehnání, protože to naše podnikatele nutí myslet na globální trh. Nedávno jsem potkal jednoho brazilského podnikatele a přišla řeč na to, kolik mají tiskových materiálů v angličtině. Odpověď byla: Nic. Nepotřebujeme prodávat ve světě, máme dvě stě deset milionů obyvatel. Tenhle přístup může vytvořit zajímavou firmu na brazilské poměry, ale ne světového lídra. Když chcete vytvořit firmy jako CheckPoint nebo SodaStream, musíte myslet globálně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.