Když se řekne Švýcarsko, tak si každý představí zasněžené vrcholky Alp, sýry, přesné hodinky a také tamní čokoládu.

Švýcaři už ale své čokoládě neholdují tolik jako dříve. Přestože si i nadále udržují pozici největších jedlíků této pochutiny na světě, tak její spotřeba v zemi pod Alpami už několik let v řadě klesá. Zatímco v roce 2012 ještě každý Švýcar snědl průměrně asi 12 kilogramů čokolády, tak loni už "jen" 10,3 kila. To je meziroční pokles o 3,4 procenta. Důvodů je více. "Negativní vývoj na domácím trhu loni doprovázelo dlouhé a horké léto. Také prodej o Vánocích odstartoval relativně pomalu," uvedla ve svém prohlášení asociace Chocosuisse, jež sdružuje tamní výrobce sladké pochutiny.

Švýcaři také stále častěji než po mléčné čokoládě sáhnou po tabulce hořké − té ale už sní menší množství. "Lidé jedí menší kousky hořké čokolády, protože ta má výraznější chuť," uvedl v rozhovoru pro tamní rádio RTS Urs Furrer, šéf Chocosuisse. Celkové tržby švýcarských výrobců na domácím trhu loni vzrostly o jedno procento na 1,75 miliardy švýcarských franků (40,6 miliardy korun).

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.