Andrej Babiš se na několika místech, mimo jiné na vládě a před zahraničními diplomaty, ošíval kolem českého předsednictví Evropské unie v roce 2022. Sám Babiš informace, podle kterých mluvil o tom, že by chtěl předsednictví zrušit, popírá. Prý si jen stěžoval na vysoké náklady. Ale ať tak anebo tak − odhaluje to jeho základní postoj k našemu členství v EU. A ten těžko nazvat jinak než kupecko-hokynářským.

Babiš chce ušetřit na českém předsednictví EU v roce 2022. V utrácení za ”žvanírnu s chlebíčky” premiér nevidí přínos

Vše stojí na prosté premise: když tečou peníze z unie do Česka, je to v pořádku. Když se ale chce, abychom se nějak podíleli na chodu celého mechanismu, třeba organizací předsednictví, je to obrovský problém. "Co my? Proč my? Ať to dělá někdo jiný!"

Unie je v tomto pojetí redukována na bankomat, ze kterého máme svaté právo vybírat, ale ať si ho hezky plní a udržuje někdo jiný.

Ne že by v tomhle kupeckém přístupu byl Andrej Babiš osamocen. Mentální model "nadávat na zlý Brusel, ale peníze si v klidu brát" je obecně rozšířený. Hezky se projevil před třemi lety, kdy Česko odmítlo pomoci státům postiženým migrační vlnou. Tehdy jsme tvrdošíjně odmítali vzít byť i jediného běžence a zároveň se většina politiků upřímně rozhořčovala, jak si na západ od našich hranic mohl někdo dovolit přijít s nápadem krátit nespolupracujícím zemím příspěvky ze strukturálních fondů (což se nakonec v reálu ani nestalo).

Znovu − premiér v tom není sám. Ale je nejdůležitější osobou a jeho přístup je vlastně tragikomický. Na jednu stranu volá po větší roli členských států v unii, ale pak se ošklíbá, když jim má předsedat a zajistit servis. Připomíná tak trochu postavu Jana Dítěte z Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. Dítě byl zbohatlík, který moc a moc chtěl patřit mezi smetánku hoteliérů. Měl peníze, postavení, ale byl to zkrátka jen zbohatlík. Neměl formát a mezi dobrou společnost nikdy nezapadl. Podobně Andrej Babiš by moc a moc chtěl patřit do salonu evropských politiků. Má peníze, má postavení. Leč jeho formát zůstává povýtce hokynářský.

Související

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 28.03.2019 20:14
Andrej Babiš by tedy dle této logiky mohl zrusit povinné přidávání biopaliv první generace do pohonných hmot. To by se skutečně objevil jeho smysl státního hospodáře...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru