Filmová pokračování obvykle nepřevyšují úroveň prvního snímku.

Nejinak to dopadlo i včera ve sněmovně, kde první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek pokračoval po dvoutýdenní pauze ve vysvětlování svého divného angažmá v tendru na mýtný systém. Vysvětloval, jenže zase nic nevysvětlil. Ani to nešlo.

Co se týče jeho schůzek s šéfem českého Kapsche Karlem Feixem a předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem z 10. listopadu 2017, každé zdůvodnění se díky popisu policejních odposlechů předem stává výmluvou. Zachycená Faltýnkova věta směrem k Rafajovi, "je třeba udělat to, co chce společnost Kapsch", je prostě politicky neodůvodnitelná a nepřijatelná. A totéž platí o zaznamenané Rafajově replice, když žádal o "přesné zadání, co má tedy v této věci udělat tak, aby k tomuto výsledku mohl směřovat činnost ÚOHS".

Pro Faltýnka je pochopitelně výhodnější tyto "detaily" přecházet a poslancům i veřejnosti vytrvale předhazovat irelevantní argument, že svými schůzkami ušetřil státu jednu a půl miliardy korun. To je ovšem sleva, kterou dal Kapsch státu už při prodloužení původní mýtné smlouvy dlouho před Faltýnkovými schůzkami.

První místopředseda ANO taky rád zdůrazňuje, že měl jako poslanec právo získávat informace o mýtné kauze. Budiž, byť to evidentně bylo za zády a bez pověření vlády či Andreje Babiše. A taky proti Babišovu úmyslu (shodnému se zájmem prezidenta Miloše Zemana) přiklepnout mýto vítězi tendru, konsorciu firem CzechToll a SkyToll, v němž má hlavní slovo skupina PPF Petra Kellnera.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru