Podíl bytů kupovaných na investici v posledních letech výrazněji vzrostl. Přispěly k tomu dostupné hypotéky, stabilní ekonomika a příznivá finanční situace Čechů. Přibývá rovněž zájemců o bydlení v tuzemsku ze zahraničí, což platí zejména pro Prahu. Mezi kupci však už není tolik spekulantů na růst cen nemovitostí z Británie či Irska, jako tomu bylo několik let před nástupem krize, která se po roce 2007 rozšířila do světa z USA. Zájemci jsou z řad Západoevropanů, kteří se plánují v Česku dříve či později usadit.

"Poptávka ze zahraničí je čím dál silnější," říká Marek Padevět, ředitel rezidenčních projektů ve společnosti PSN, někdejší Pražské správě nemovitostí. "Česká republika je vnímána jako bezpečný stát a je tu práce, byť za výrazně menší peníze než jinde v západní Evropě," dodává dlouholetý zaměstnanec PSN.

Do Prahy se stěhují například Němci či Francouzi. "Není jich tolik, ale jsou to lidé, kteří už nějakou negativní zkušenost ze svých vlastí mají, a jsou tedy schopni přehodnotit život velmi rychle. Pro tyto lidi je hodnotou klid," říká Padevět. Navíc je česká metropole poměrně multikulturní.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru