Každý rozumný muž ví, že pokud si chce naklonit ženu dárkem, nestačí dárek samotný. Důležitá, ba důležitější je jeho prezentace, načasování a legenda, kterou je vybaven. Lhostejno přitom, zda jde o dar z upřímné lásky, či prostý úplatek za účelem získání řekněme protislužby. Metoda "tady máš pugét a koukej být vděčná a fungovat" ke kýženému cíli nevede. Dotyčný většinou může být rád, že nedostane pugétem po hlavě.

Stejné zákonitosti platí v disciplíně, která je co do počtu zúčastněných i fiskální náročnosti poněkud rozmáchlejší − obdarovávání či uplácení voličů. Ani tady metoda "tu máte prachy a koukejte nás volit" nefunguje. I tady se dávat musí umět. Proč o tom mluvím? Protože zde spatřujeme obrovský rozdíl mezi sociálními demokraty a našimi populisty. Sociální demokraté dávat neumí, populisté ano. A tudíž "balí" voliče daleko úspěšněji. Zde je několik základních principů obdarovávání či uplácení voličů, kterými se Andrej Babiš důsledně řídí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Beránek 27.03.2019 10:45
Pro boha, je úkolem vlády efektivně řídit stát a nebo jen umět uplácet voliče ?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru