Každý rozumný muž ví, že pokud si chce naklonit ženu dárkem, nestačí dárek samotný. Důležitá, ba důležitější je jeho prezentace, načasování a legenda, kterou je vybaven. Lhostejno přitom, zda jde o dar z upřímné lásky, či prostý úplatek za účelem získání řekněme protislužby. Metoda "tady máš pugét a koukej být vděčná a fungovat" ke kýženému cíli nevede. Dotyčný většinou může být rád, že nedostane pugétem po hlavě.

Stejné zákonitosti platí v disciplíně, která je co do počtu zúčastněných i fiskální náročnosti poněkud rozmáchlejší − obdarovávání či uplácení voličů. Ani tady metoda "tu máte prachy a koukejte nás volit" nefunguje. I tady se dávat musí umět. Proč o tom mluvím? Protože zde spatřujeme obrovský rozdíl mezi sociálními demokraty a našimi populisty. Sociální demokraté dávat neumí, populisté ano. A tudíž "balí" voliče daleko úspěšněji. Zde je několik základních principů obdarovávání či uplácení voličů, kterými se Andrej Babiš důsledně řídí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Beránek 27.03.2019 10:45
Pro boha, je úkolem vlády efektivně řídit stát a nebo jen umět uplácet voliče ?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru