Britská premiérka Theresa Mayová je připravena odstoupit z čela vlády po schválení "rozvodové" dohody s Evropskou unií. Podle zdrojů britských novinářů to ministerská předsedkyně řekla na setkání s nevládními poslanci své Konzervativní strany. Konkrétní datum odchodu prý neuvedla, údajně však pro jednání o podobě budoucích vztahů s EU přepustí pozici premiéra někomu jinému.

"Mayová řekla poslancům: 'Nezůstanu ve funkci pro další fázi vyjednávání.'" napsal například na twitteru šéf politického zpravodajství bulvárního deníku The Sun Tom Newton Dunn. Britská média v posledních dnech mohutně spekulovala o tom, že premiérka poslancům slíbí brzkou rezignaci výměnou za podporu dohody o brexitu.

Odpor několika desítek poslanců její vlastní Konzervativní strany je hlavní příčinou toho, že premiérka Mayová zatím nedokáže v parlamentu prosadit dohodu o podobě brexitu. Podle radikálních zastánců rozchodu s Evropskou unií Mayová při vyjednávání jejím zástupcům příliš ustoupila, a Spojené království tak bude mít i po odchodu s EU těsnější vztah, než jaký by si přáli oni. Takový postoj nakonec může vést k mnohem "měkčímu" brexitu, případně jeho odkladu o řadu měsíců.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.