Premiér Andrej Babiš ustoupil a začal hovořit o zvýšení rodičovského příspěvku všem, kdo mají malé dítě a tuto dávku pobírají. Prý si neuvědomil, že omezit zvýšení rodičovské pouze na novorozeňata, která přišla na svět po půlnoci nového roku 2020, je diskriminační a vyvolá nevoli.

Přesto se nedá říci, že by spravedlnost zvítězila. Výpočet dávky po změnách z loňského roku probíhá následujícím způsobem: ti, kteří byli nezaměstnaní, studenti a podnikatelé (kteří si neplatí speciální nemocenské pojištění), dostanou rodičovský příspěvek hned po narození dítěte ve výši 7600 korun, po devíti měsících se jim dávka zkrátí na polovinu a vyplácí se až do vyčerpání, tedy zhruba do čtyř let. Ovlivnit délku a výši vyplácení dávky nemohou.

Zaměstnanci a ti, kteří si platí pojištění, si mohou dávku nastavit podle toho, kolik měsíčně chtějí dostávat, a podle toho, jaký měli plat. Třeba při hrubé mzdě přes 80 tisíc měsíčně může žena zažádat o nejvyšší možný příspěvek, kterým je 32 tisíc, a vrátit se za půl roku do práce. Pokud žena má běžnou "mediánovou" mzdu, tedy kolem 26 tisíc měsíčně, může si vybrat například dvouletou variantu, kdy dostane lehce přes devět tisíc. Pokud by chtěla zůstat na rodičovské celé čtyři roky, musela by se spokojit zhruba s pěti tisíci měsíčně.

Podle údajů ministerstva lidé nejčastěji (z 58 procent) využívají tříletou podporu, čtyřletou pak volí nebo je k ní donucena necelá čtvrtina rodičů.

Rozdávání peněz všem rodičům, kteří příspěvek pobírají, připustil Babiš proto, že je to stále levnější než rozdat peníze všem, kdo mají doma dítě do čtyř let věku. Výběrem ale ukázal záda těm, kteří se starají o malé dítě a současně pracují.

Přitom "nevýpadek" ze zaměstnání je podle studie ministerstva práce a sociálních věcí hlavní možností, jak změnit nízké mzdy, platy a následně i penze žen. Pokud chce mít Česko spokojené a dobře vydělávající oba rodiče, musí změnit celkový přístup k podpoře. Což se tváří v tvář rodičům demonstrujícím za zvýšení příspěvku dělá těžko. Stejně špatné je ale vyjádřit nepodporu lidem, kteří se snaží zabezpečit svoji budoucnost.

Související
Související

Komentáře ke článku

Lenka Ko?? 26.03.2019 15:11
Myslím, že máte v komentáři nepřesnosti ohledně pravidel pro pobírání RP i možnosti návratu do práce. Nicméně s hlavní myšlenkou článku souhlasím. Jako žena na rodičovské bych mnohem víc uvítala podporu při návratu do práce, abych se mohla postarat sama o sebe, než navýšení RP.
Václav Mucha 26.03.2019 11:48
Spolehnout se v čemkoliv na stát je naivní.
Miloš Broulík 26.03.2019 10:33
Rodicovsky prispevek neni podminen, tim ze se nepracuje, jenom tim ze je zajistena pece o dite mimo skolku. Ale je pravda, ze toho skoro nikdo nevyuzije.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru