Fenomén internetu, jak ho známe, je v závažném ohrožení. Dostala nás tam vydavatelská lobby a neférové praktiky velkých digitálních firem. Nadnárodní digitální korporace skutečně zneužívají svého postavení a vyhýbají se placení daní, což leckoho trápí. Vydavatelé se rozhodli využít příležitosti v podobě směrnice o autorském právu na digitálním jednotném trhu. Její cíl je v podstatě dobrý: sladit unijní předpoklady vykonávání ochrany autorského práva, a umožnit tak existenci skutečného jednotného digitálního trhu pro celou EU, což by zásadně prospělo jak firmám, tak hlavně občanům. Všechno to ale mohou změnit pouhé dva články.

Článek 11 (po přečíslování 15) dává vydavatelům přímá práva nad jejich články, které budou přejaty "v on-line použití službami informační společnosti". Fakticky tím ale text zpoplatňuje, pokud je článek odkazován. Podobné řešení už selhalo ve Španělsku a v Německu − kdo chtěl být vidět, nemohl po firmách jako Google nebo Facebook vymáhat žádné peníze.

Naštěstí se povedlo vyjednat výjimky pro akademické užití a hyperlink jako takový je též chráněn. Směrnice ohrožuje pouze tzv. snippety, tj. krátké úryvky textu, které se u hyperlinku objevují, aby uživatel věděl, co na odkazované stránce může čekat. Z původní představy výnosné daně z odkazu se tak stala samoúčelná šikana uživatelů. Pokud pak navíc někdo bude úspěšně za svoje úryvky inkasovat, budou to ty největší vydavatelské domy. Obři se nebudou mít potřebu bavit s malými.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru