Zájem koupit projekt, jehož dokončení je nejisté, a to, zda vůbec někdy bude vydělávat, záleží do značné míry na "vyšší moci", má obvykle ten, kdo rád riskuje. Do transakce jde tehdy, když má možnost koupit levně a když odhaduje, že případný úspěch přinese tak výrazné zhodnocení investice, že to za pokus stojí. Opravdu jen pokus, někdy si prosadí svou a záměr vyjde, jindy ne. Takový je život.

Je tu však ještě jiná varianta: kupec může kalkulovat s tím, že si přes své unikátní kontakty a s nimi spojený vliv dokáže onu "vyšší moc" nějakým způsobem naklonit, což mu pomůže projekt dotáhnout do konce. Potom vlastně zase tolik neriskuje a může logicky zaplatit i výrazně víc. Vždyť výnos se mu za menší nejistoty kalkuluje snadněji. I takový může být v některých zemích podnikatelský život.

Který ze scénářů lépe odpovídá tomu, co se děje kolem letiště historicky spojeného s továrnou Aero Vodochody?

Čím zalepit ztrátu

Co s jistotou víme: letiště patří skupině Penta. A to dlouho. Velice dlouho. Penta Aero i s letištěm, které továrna pro svou činnost nutně potřebuje, koupila od státu na podzim 2006. Má ho tedy v majetku už třináctý rok, což je na dravou finanční skupinu postavenou na rychlém využívání příležitostí, konsolidaci firem v potížích a následném prodeji nezvyk.

Aero je třetí rok po sobě ve ztrátě a tíží ho dluhy. To vypovídá o tom, jak obtížně stravitelné sousto představovalo i pro dravé finanční mágy z Penty a jimi najatá manažerská esa. Ukázalo se, že cesta mezi první ligu je v tak náročném prostředí, jako je letecká výroba, o dost složitější, než si představovali, a úspěch je stále nejistý.

Slavná minulost továrny dnes nic nezaručuje. Možná lze naopak dědictví z doby komunismu, kdy z továrny po desetiletí vyjížděl vždy jen jeden typ letadla a kdy se známé pořekadlo o Baťovi a cvičkách dalo klidně změnit na "seká to jak Aero Albatrosy", považovat za zátěž.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru