Když Britové téměř před třemi lety v referendu odhlasovali odchod z Evropské unie, zastánci tohoto kroku jim slibovali, že brexit bude cestou k hospodářskému blahobytu. Místo toho se teď zástupci britských firem i zaměstnanců shodují: "Naše země čelí stavu celonárodní nouze. Nemůžeme dostatečným způsobem zdůraznit, jak vážná je tato krize pro podniky i pro pracující," napsalo vedení odborů a Svazu britského průmyslu ve společném dopise britské premiérce Therese Mayové.

Svědčí to o závažnosti problémů, do kterých Spojené království dostává nutnost opustit EU. A právě nyní přichází klíčové období, během něhož padne rozhodnutí, jak to vlastně s britským odchodem dopadne. Situace je o to složitější, že Británií už týdny zmítá politický chaos. V sobotu v Londýně podle organizátorů demonstrovalo více než milion lidí za opakování referenda o členství v EU. Premiérka Mayová ztrácí podporu své vlastní Konzervativní strany − řada ministrů i poslanců se nechává slyšet, že by měla již tento týden odstoupit. Její dohodu s EU o podobě brexitu parlament odmítá schválit.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Co se stane, pokud britští poslanci neschválí dohodu s EU a je v takovém případě ještě šance na nové referendum? A jak vývoj komentují diplomaté v zákulisí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se