Znáte ty dveře, co je používají hlavně v Británii, jak mají z jedné strany madlo k tahu a z druhé kovovou desku k tlaku? V tu červnovou noc jsem několika takovými opakovaně procházel tak dlouho a často, že se mi na nějaký čas zprotivily. Připadal jsem si jako v bludišti, cesta mě vždy zavedla buď jen k dalším dveřím, jenže už zamčeným, nebo na vnitřní ochoz. Na horní ochoz posvátné fotbalové stavby. Bylo pár hodin po finále Eura 1996 a já jsem se stal vězněm jednoho z nejslavnějších stadionů světa, Wembley.

Je to jen titěrný osobní zážitek, ale přidal jsem se jím k tisícům těch, pro něž se místo na severozápadě Londýna stalo doživotně posvátným.

Jenže moment. To bylo na "starém" Wembley, na tom, o němž se hovoří jako o ikonickém. Jeho dvě bílé věže, dvojčata, už víc než patnáct let nestojí a nový stadion téhož názvu postavený na stejném místě musí o stejný věhlas bojovat. Prostředků k tomu má dost, přesto dosud nevyhrál.

Změnou neprošel jen stadion, k nepoznání je i jeho okolí. A tak je možné, že pokud mezi dvěma návštěvami uplyne několik let, fotbalový fanoušek a milovník musí ducha místa znovu objevovat. Když je bez předsudků, povede se mu to. Zvláštní spiritualita vytvořená statisíci nádherných sportovních momentů je nezničitelná a inspiruje.

Otevřenost vůči inspiračnímu zdroji musí projevit také fotbalista, jehož cesta zamíří na trávník Wembley. Jinak nemůže uspět. Češi v roce 1996 to dokázali, i když evropské finále s Německem prohráli. Trochu smolně takzvaným zlatým gólem, ale vítězům čelili na maximu svých sil. Jejich následovníci ze současné generace předvedli v pátek totální ignoranci. Nejen vůči Wembley, ale také vůči modernímu fotbalu i fanouškům. Že byla prohra 0:5 s domácí Anglií na úvod kvalifikace Eura 2020 smolná? Kdepak, zákonitá! Takhle silné týmy trestají zbabělé soupeře, takhle Wembley trestá nedostatek úcty chovat se tak, jak se na posvátném místě sluší.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.