S velkým znepokojením zaznamenávám, že v poslední době se opět oživila diskuse o zavedení zvláštní sektorové daně na banky. Jestli se na tom dá něco ocenit, pak snad jedině to, že ti, kteří si s touto myšlenkou pohrávají, alespoň upřímně přiznávají, že potřebují peníze na své výdajové rozpočtové ambice.

Ale tím ocenění končí a pak už nelze jinak než se odvolat na klasika teoretické ekonomické literatury, který se vyjádřil zhruba v tom smyslu, že mezi špatným a dobrým ekonomem je největší rozdíl v tom, že zatímco ten špatný vidí jen bezprostřední účinek přijatého opatření, ten dobrý zvažuje i ty odvozené účinky tohoto opatření, které mohou nastat v budoucnu. A že těch odvozených nebude málo, přičemž ani jednomu z nich nepůjde přiřadit plusové znaménko (!): vyšle to varovný signál o stabilitě podnikatelského prostředí a o rovnosti podmínek pro podnikání, udělá to škraloup na naší mezinárodní reputaci investičně přitažlivé země, poškodí to růstové vyhlídky ekonomiky a v neposlední řadě se to v budoucnu projeví na růstu nezaměstnanosti.

Summa summarum: zavedení bankovní daně poškodí českou ekonomiku. A bylo by férové si připustit, že bankovní daň, nebo alespoň její převážnou část, stejně v konečném důsledku zaplatí ten, v jehož jménu je vlastně vzývána − řadový daňový poplatník. Že toto vše ve střednědobém i dlouhodobém horizontu státnímu rozpočtu nepomůže, ale nejspíše mu to ublíží, je nasnadě. A už to vůbec nevyřeší narůstající strukturální problémy veřejných financí, které jsou a s postupem času čím dál více budou řádově větší než jakýkoliv výnos z případně zavedených sektorových daní. To není nutné připomínat.

Jsem ten poslední, kdo by odmítal uznat, že ti, kteří daň navrhují, to nemají lehké, a chápu, že mají svou odpovědnost. To však neznamená, že máme pustit ze zřetele, jaké problémy tímto opatřením přichystáme budoucím daňovým poplatníkům.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru