Chlapecká roadmovie Všechno bude režiséra slovinského původu Olma Omerzua opanovala v sobotu večer 26. ročník filmových a televizních cen Český lev 2018 v pražském Rudolfinu. Film získal šest Českých lvů včetně ceny za nejlepší film, nejlepší režii, scénář i oba herecké výkony ve vedlejších rolích. Historický snímek Toman Ondřeje Trojana, který měl rekordních 13 nominací, nakonec nezískal ani jedinou skleněnou lví sošku.

Téma estébáctví a udavačství jde v mé vlasti trochu stranou, říká režisér nejlepšího českého filmu Všechno bude Olmo Omerzu

Vůbec prvního Českého lva sobotního večera dostala Martha Issová. Cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize získala za ztvárnění maminky ve dvoudílném seriálu Dukla 61 o tragédii v dole Dukla v 60. letech minulého století. Dvoudílný seriál režiséra Davida Ondříčka o životě horníků v komunistickém Československu Dukla 61 získal lva také jako nejlepší televizní film nebo minisérie. "My bychom tuto chvíli rádi věnovali obětem neštěstí v roce 61 v dole Dukla," řekl Ondříček, když cenu přebíral.

Úspěch v podobě čtyř Českých lvů slavil snímek Hastrman, filmový debut herce a hudebníka Ondřeje Havelky na motivy stejnojmenného románu úspěšného spisovatele Miloše Urbana. Českého lva pro tento snímek získal herec Karel Dobrý za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Diviš Marek za nejlepší kameru, Petr Wajsar za nejlepší hudbu a Eva Kotková za nejlepší kostýmy.

Na pódium v Rudolfinu přišla také legendární režisérka dětských filmů, čtyřiaosmdesátiletá Věra Plívová-Šimková. Režisérka snímků jako Lišáci Myšáci a Šibeničák, Páni kluci, Nefňukej, veverko!, Jak se točí Rozmarýny nebo Krakonoš a lyžníci, na kterých vyrostlo několik generací československých dětí, dostala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

Favorit Českých lvů je poctivý, uondaný film. Jeho úspěch bude malá domů

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Jenovéfa Boková díky hlavní roli ve filmu režisérky a scenáristky Beaty Parkanové Chvilky. Ten nabízí v sedmi obrazech situace plné potlačovaných emocí hlavní hrdinky Anežky.

Mezi oceněné snímky se s jedním lvem zařadily i filmy Hmyz, pro nějž získali Českého lva za filmovou scénografii Jan a Václav Švankmajerovi, a pohádka Čertí brko oceněná za nejlepší masky, jejichž autorem byl Zdeněk Klika. Za zvuk dostali lva Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra za film Domestik, cenu za nejlepší dramatický televizní seriál získal komediální seriál Petra Zelenky Dabing Street.

Jako nejlepší dokument akademici vybrali King Skate Šimona Šafránka o zrodu skateboardingu v Československu. Pro jeho natočení nasbíral Šafránek od protagonistů 30 hodin autentických videozáznamů skateboardingu z 80. let. Sám natočil 20 hodin rozhovorů a dalších materiálů, získal i další hodiny televizních záznamů, s jejichž pomocí budoval v dokumentu dobovou atmosféru.

O sošku Českého lva se filmy utkaly v 15 statutárních kategoriích. Celkem 143 hlasujících členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) vybíralo ze 40 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 29 dokumentů uvedených do distribuce v roce 2018.

Přehled vítězů 26. ročníku filmových cen Český lev:

Nejlepší film:

Všechno bude - producent Jiří Konečný, režie Olmo Omerzu

Nejlepší dokumentární film:

King Skate - režie Šimon Šafránek, producentka Kateřina Černá

Nejlepší režie:

Olmo Omerzu (Všechno bude)

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli:

Jenovéfa Boková (Chvilky)

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli:

Karel Dobrý (Hastrman)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli:

Eliška Křenková (Všechno bude)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli:

Jan František Uher (Všechno bude)

Nejlepší scénář:

Petr Pýcha (Všechno bude)

Nejlepší kamera:

Diviš Marek (Hastrman)

Nejlepší střih:

Jana Vlčková (Všechno bude)

Nejlepší zvuk:

Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra (Domestik)

Nejlepší hudba:

Petr Wajsar (Hastrman)

Nejlepší filmová scénografie:

Jan Švankmajer a Václav Švankmajer (Hmyz)

Nejlepší kostýmy:

Eva Kotková (Hastrman)

Nejlepší masky:

Zdeněk Klika (Čertí brko)

Nejlepší televizní film nebo minisérie:

Dukla 61

Nejlepší televizní seriál:

Dabing Street

Mimořádný přínos české kinematografii:

Věra Plívová-Šimková

Mimořádný počin v oblasti audiovize:

Martha Issová (Dukla 61)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film (nestatutární cena)

Sto dvacet osm tisíc (režie Ondřej Erban) 

 

Dříve udělené ceny:

Nejlepší filmový plakát (nestatutární cena):

Tomáš Zilvar, Lukáš Francl, Barbara Trojanová a Maxmilian Denkr (Toman)

Cena filmových fanoušků (nestatutární cena):

Úsměvy smutných mužů (režie Daniel Svátek)

Favorit Českých lvů je poctivý, uondaný film. Jeho úspěch bude malá domů