Carlisle je osmdesátitisícové, nejseverněji položené město v Anglii. Šestnáct kilometrů od historické hranice se Skotskem. Šedesát procent hlasujících tady v referendu před třemi lety podpořilo brexit. Ve Skotsku tomu bylo naopak: dvě třetiny Skotů byly proti brexitu. Hranice je ve skutečnosti jen formální, ale brexit ukázal, že Skotsko a Anglie − přesněji sever Anglie − jsou přece jenom dva trochu odlišné světy.

Na ulici Tait v centru Carlisle je obchod s polskými potravinami. Jmenuje se Tastes of Poland − Chutě Polska. Je jedním ze symbolů toho, proti čemu Britové, kteří chtěli pryč z unie, protestovali. Příliš mnoho imigrantů, přičemž Poláci patří k nejpočetnějším. Žije jich v zemi skoro milion. Někteří odcházejí, ale jde spíše o desetitisíce. Podle polských statistik však brexit přinesl změnu a pro Poláky, kteří chtějí žít a pracovat v západní Evropě, je nyní atraktivnější Německo.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.