Důstojné penze musí vláda zajistit dnešním důchodcům, zároveň však musí myslet i na ty, kteří na seniory vydělávají. Nynější padesátníci přispívají na důchody ze svých daní, vývoj demografické křivky ale ukazuje, že na jejich důchody nebude mít za 20 či 30 let kdo přispívat. Dětí se rodí málo, zvýšení porodnosti proto stát potřebuje. Tento týden se ukázalo, že vládní koalice nemá jasno v tom, na koho je třeba myslet víc − zda na dnešní penzisty, nebo na nově narozené děti, které jednou budou do důchodových fondů přispívat.

Po pondělním jednání přišly koaliční strany ANO a ČSSD se zprávou, že se důchody v příštím roce zvednou o 900 korun. To byl sice úspěch pro sociální demokracii, která tím přehlasovala úspornější verzi ministryně financí Aleny Schillerové z ANO, současně ale museli sociální demokraté ustoupit u jiného návrhu. Slíbené zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun se nebude týkat již narozených dětí. Dosáhnou na něj jen ty rodiny, které budou mít děti po prvním lednu příštího roku.

Krátce poté to na sociálních sítích schytaly obě strany. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se na Facebooku pochlubili úspěchem ve vyjednáváních, pod své příspěvky ale od lidí dostali tisíce naštvaných odpovědí. Rodiče s malými dětmi zklamalo, že najednou neplatí slib ministryně Maláčové, že se příspěvek zvedne pro všechny.

Výsledek koaličního vyjednávání proti sobě postavil seniory a mladé lidi. Prozatím se zdá, že vyhráli ti starší. Aktuálně je v populaci více než dva miliony lidí nad 65 let. Dětí do čtyř let, kterých by se navýšení příspěvku mohlo týkat, je necelých 570 tisíc. Ani s rodiči ale nedokážou "vyvážit" voličskou sílu seniorů. Pokud bychom volby přirovnali k hlasování na valné hromadě akciové společnosti, je jasné, čí preference by vyhrály. Politici v tom mají rovněž jasno. Jen to otevřeně přiznat nedokážou. A zbytek populace si musí uvědomit, že síla starších ročníků bude s demografickým vývojem narůstat.

Nejistota i to, že se podmínky mění z hodiny na hodinu, naštvaly hodně lidí. Premiéru Babišovi vyčetli, že před mladými rodinami upřednostnil důchodce, od kterých může dostat více hlasů, protože disciplinovaně chodí k volbám. A protože rodiče malých dětí mají také rodiče, dostal premiér "naloženo" také od řady penzistů.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Vojtěch Kuchař 22.03.2019 06:16
Pro mladé je hlavně důležité první někde bydlet, než si můžou pořídit dítě. S tím jak ceny bytů stoupají to prostě není možné. Plány pořídit si dítě se tedy posouvají až na dobu kdy pár bude mít dostatek peněz, to může znamenat že "mladí" se rozhodnou zakládat rodinu až po třicítce. Stát se musí začít starat, protože bez mladých rodičů za chvíli nebudou mít žádné peníze na svoje důchody. A peníze určitě jsou, jen se sypou do kapes místo toho aby se stavělo.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru